Jaka powinna być idealną filiżanka do kawy?

Niektórzy powiedzą – idealna filiżanka do kawy nie istnieje. A my powiemy – najlepsza filiżanka to taka, która mieści odpowiednią dla Ciebie ilość naparu i jest wygodna w użytkowaniu. Co więcej, od tego naczynia warto oczekiwać pięknego designu, bo ten wpływa na nasze samopoczucie. W końcu picie kawy to nie tylko rutynowa codzienna czynność, ale też swoisty rytuał przyjemności. Zobacz, jak zakup odpowiedniej filiżanki może wznieść go na jeszcze wyższy poziom.

Z jakiego materiału powinna być wykonana filiżanka do kawy?

Zaczynamy od materiału, bo to od niego zależy wygląd i właściwości użytkowe filiżanek do kawy. Tradycyjnie są one wykonane z porcelany, która ma doskonałe właściwości. Utrzymuje temperaturę napoju, chroniąc ją nie tylko przed wychłodzeniem, ale też utratą zapachu i smaku. Wiadomo też, że porcelana jest całkowicie neutralna dla naszego zdrowia, a pod wpływem gorącego napoju nie wydziela żadnych substancji, nie zmienia jego koloru. Podobne właściwości ma ceramika, dlatego to właśnie porcelanowe lub ceramiczne filiżanki do kawy są tak popularne i chętnie wybierane.

Idealny kształt i uchwyt filiżanki do kawy

Kształt filiżanki ma duże znaczenie dla naszego komfortu, ale też… bezpieczeństwa. Brak uszka mógłby powodować poparzenia rąk i sprawiać, że napój będzie się ślizgał i wylewał na ciało lub odzież. Dlatego też dobrze jest wybierać stabilne filiżanki najlepiej szerokie u podstawy i u góry. Jedyną ich wadą jest to, że kawa szybciej się wychładza. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu jej temperatury jak najdłużej, wybierz model głębszy, zwężający się u góry – idealny do serwowania latte czy cappuccino.

Uchwyt powinien być na tyle duży, aby można było bezpiecznie chwycić filiżankę pełną gorącej kawy, ale także ergonomiczny, by zapewnić komfort podczas picia.

Jaka powinna być pojemność filiżanki?

Tutaj rozbieżność jest bardzo duża, bo ile kaw, tyle prawidłowych sposobów jej serwowania. Jeśli chcesz podawać kawę „książkowo”, włoskim zwyczajem, będziesz potrzebować kilku filiżanek o różnych pojemnościach. Dla espresso wystarczy malutka filiżanka o pojemności 60-90 ml. Podczas gdy dla kaw dużych, takich jak americano czy latte, warto wybierać modele o pojemności 200-300 ml. Przy czym ten ostatni zwykło się serwować w szklankach, bo przez transparentne szkło można podziwiać warstwowe ułożenie napoju.

Design – co jest modne?

Chociaż funkcjonalność jest kluczowa, design filiżanki też ma znaczenie dla naszego samopoczucia i emocji towarzyszących nam podczas picia kawy. Dla wielu osób poranna kawa to rytuał, a piękna filiżanka potrafi dodać magii każdemu łykowi.

Na pewno warto mieć w domu jeden zestaw klasyczny, tj. gładki biały, ewentualnie z delikatnymi zdobieniami. Drugi może być zdobiony i mniej tradycyjny, bardziej awangardowy. Z powodzeniem można też postawić na pojedyncze designerskie filiżanki, które staną się perełkami w Twojej kolekcji.

Dodatkowe właściwości filiżanek do kawy

Niektóre filiżanki posiadają podwójne ścianki, które jeszcze lepiej izolują ciepło, a jednocześnie zapobiegają oparzeniu dłoni. Istnieją także modele z pokrywkami, idealne do zabrania kawy w drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *